Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Wpis:  COCO fesiwalowa reclacja już jest!

Blog:  pracowniacoco
Data dodania: 2012-10-26
wyślij wiadomość

Piątkowe dzień dobry blogowicze!!!!!

Łódź Design Festiwal 2012 wielkimi krokami dobiega końca! W artykułach więc relacja z Łodzi jeszcze gorąca! A w niej mnogość zdjęć, opisów, COCO komentarzy.... o najnowyszych trendach, o wzornictwie, o tym co możecie mieć we własnym domu :). Warte uwagi, bo piękne wnętrza to również dobrze zaprojektowane meble i dodatki!

Zatem zapraszamy w ten weekend do pełnej designu lektury! Byłoby niezmiernie miło, jeśli skomoentujecie i swoje opinie na temat tego, co na naszym rynku nowego zopiniujecie!

Miłego weekendu,

COCO Pracownia projektowania wnętrz

Artykuł:  O pięknie we wnętrzach, czyli Łódź Design Festiwal

Blog:  pracowniacoco
Data dodania: 2012-10-26
wyślij wiadomość

Piękne wnętrza to również dobrze zaprojektowane meble i dodatki. Zazwyczaj chwalimy cudze, a swego nie znamy, zachwycamy się designem włoskim i skandynawskim, zamiast zainteresować się tym co rodzime... A szkoda, bo tegoroczna edycja Łódź Design Festiwal udowodniła, że nasze wzornictwo jest równie fantastyczne, ba... na najwyższym poziomie. Mamy utalentowanych, młodych projektnatów, których pomysły i projekty coraz częściej wdrażane są do produkcji masowej.  COCO Pracownia projektowania wnętrz, której misją jest łączyć design i sztukę we wnętrzach, pisze relację z łódzkiego festiwalu, by po raz kolejny udowodnić, promować i pokazać dobre, polskie wzornicze przykłady. Taki design w polskich domowych pieleszach bardzo lubimy!

Na miły początek COCO festwalowej, nieco subiektywnej relacji... krótki film o tym wydarzeniu okiem kamer TVN, gdzie możecie zobaczyć, że design made in Poland przechodzi prawdziwy renesans, że jest w przystępnej cenie, lokalny i modny:

http://dziendobry.tvn.pl/video/polski-design-tak,1,newest,64315.html

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

A poniżej okiem COCO pracowni, fotograficzno - słowny raport prosto ze skąpanej w promieniach słońca Łodzi! Zapraszamy!

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Oko pracowni COCO wychwyciło dwa gówne nurty, dominujące w wysawienniczych przestrzeniach przy ul. Targowej. Dlatego też zamianst zrelacjonować Wam festiwal zgodnie z poszczególnymi tematycznymi  wystawami, reportaż ten jest podzielaony na te dwa przeważające trendy. Pierwszym jest odwoływanie się projektantów do natury i tradycji, poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań wpisującyhc się w nurt ekologii, wykorzystujących nasze rodzime, naturalne materiały, inspirujących się otaczającą nas przyrodą, jej bogactem i kolorami. Drugi trend to design na wskroś nowoczesny, co nie znaczy nie wpisujący się w poszukiwanie przyjaznych środowisku rozwiązań i materiałów. Wręcz przewciwnie! W tym wydaniu nowoczesny zanczy o zdecydowanej, nowoczesnej linii, cechujący się prostotą, elegancją i przede wszytskim zastosowaniem nowych, wchodzących z impetem na rynek materiałów takich, jak CORIAN. Tegoroczny Łódź Design Festiwal położył też, ku COCO uciesze, duży nacisk na edukację najmłodszych. Pojawiła się mnogość cudnych, wzorniczych pomysłów dla dzieciaków, od mebli po zabawki... a wszytsko po to, by już od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci na to, co piękne w przedmiotach codziennego użytku, na to co zgodne z naturą i przyjazne środowisku. By poprzez design pobudzić młode umysły do kreatywności, do zabawy w design!

Co więcej te dwa dostrzeżone przewdonie, festiwalowe nurty zostały podbudowane przez towarzyszące całemu wydarzeniu wykłady. Jednym z nich był wykład Tomka Rygalika, projektanta cieszącego się popularnością i nagradzanego w dziedzinie designu na międzynarodowych forach. "Brzoza Polska", jego projekt i jednocześnie tytuł wygłoszonego przez niego w Łodzi wykładu, dotyczyl właśnie tego pierwszego wystawowego nurtu - natury i designu inspirowanego bezpośrednio unikalnymi zasobami przyrody i tradycji.

"Brzoza Polska" Tomek Rygalik:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

W ramy swojego projektu Tomek Rygalik wpisał również ideę Redesignu, czyli ponownego wykorzystania rzeczy już zużytych. Redesign i przyświecające mu ekologiczne hasła były wszechobecne we wszystkich przestrzeniach wystawienniczych festiwalu. Przykłądowo Rygalik zaprezentował metodę na wykorzystanie obecnych w każdym domu, zużytych plastikowych butelek, które w łatwy i szybki sposób można zaprojektować jako kwietniki. Prawda, że zwracajacy uwagę pomysł?

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Modą na to, co naturlane, ekologiczne i zakorzenione w kulturze oraz tradycji, organizatorzy pozytywnie bobmardowali uczestników festiwalu już na samym wejściu. Widz witany był przez prezentację krzesełka Ribbon, autorstwa Jana Lutyka. To tegoroczny lauret konkursu Make Me!, stanowiącego już od 5 lat jeden z filarów Łódź Design Festival. Zwycięzki projekt zostaje wdrożony do produkcji masowej. Tegoroczny Ribbon to innowacyjne podejście do tradycyjnego materiału ─ sklejki, polegające na gięciu jej w trzech kierunkach. Organiczna forma wynika z zachowania się materiału ─ warstwy forniru poddają się naturalnemu przebiegowi włókien drewna. Obiekt wygląda jakby był wykonany z pojedynczej “wstęgi” sklejki, jednak na potrzeby produkcji został podzielony. Jan Lutyk zaprezentował produk ekologiczny, bowiem użyte drewno to lokalny buk, i ekonomiczny zarazem ze względu na metodę produkcji. (http://www.lutyk.pl/)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Do grona laureatów Make Me! dołączyła również Magdalena Waś, autorka Sofy Szarej. Podstawowym założeniem projektu było stworzenie sofy ogólnego użytku. Źródłem inspiracji stał się kartonowy prostokąt, w który wpisano trzy trójkąty. Poprzez zagięcia boków trójkąta powstały podłokietniki, zyskując tym samym nową wartość przestrzenną. Zaistniała forma jest owocem eksperymentów, badań i prób materiałowych oraz konstrukcyjnych nad kartonowym prostokątem. (http://www.sofaszara.com/)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Co ważne, kuratorzy wystaw zaprezentowanych na Łódź Design Festiwal 2012 pokazali, że polscy projektanci odwołujący się do naszej kultury i przyrody wpisują się jednocześnie w ogólnoświatowe trendy. Przykładem obrazującym tą tendencją, co więcej przykładem międzynarodowym z nutą inspiracji Polską jest Cepelik, zlewozmywak i kran zaprezentowane przez markę DEANTE (http://deante.pl/ ). Zaprojektowany przy współpracy z wloskimi projektantami z EMO design, zainspirowanych polskimi motywami ludowymi. Ten przykuwający uwagę produkt, który niebawem pojawi się na naszym rynku, to piękny przykład połączenia polsko-włoskiego nowoczesnego smaku i gustu, tradycji i innowacyjności zastosowanego materiału.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Również popularne na naszym rynku marki, produkujące meble, pokazały na targach swoje najnowsze kolekcje wpisujące się w obecne wzornicze trendy. Jedną z tych firm jest marka TON, ednen z najstarszych producentów mebli giętych na świecie specjalizujący się w produkcji stołów i krzeseł (http://www.tonpolska.pl/).

blog budowlany - mojabudowa.pl

Wśród krzeseł z ich najnowszej kolekcji, uwagę przykuwał model 002. Projektant Jaroslav Jurica zachował tu komfort siedzenia i doskonałe wzornictwo, stworzył krzesło składające się z 3 części, odwołujące się do natury i ekoologicznych metod produkcji. Jest masywne i stabilne, a mimo to stwarza wrażenie lekkiego, niemal eterycznego i z łatwością wpisującego się w niemal każdą przestrzeń.

blog budowlany - mojabudowa.pl

W tym kontekście na uwagę zasługuje również marka Paged Meble, której przyświeca idea propagowania designu z tradycją w tle. Z jednej strony firma ta opiera się na światowych trendach, z drugiej zatrudnia polskich projektantów i wykorzystuje naturalne, rodzime materiały. Uwagę w ich najnowszej kolekcji przykuła rodzina krzeseł i fotle Antilla. To wariacja na temat związkó człowieka z naturą, kulturą, sztuką i historią. W bardzo wygodnym i niedrogim fotelu Antilla zastosowano toczone elementy w stylu Vintage, które przywołują wspomnienia z lat 70. XX wieku i doskonale wpisują sie w światowe trendy. (http://www.pagedmeble.pl/).

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

W nasze domowe przestrzenie z nutą polskiej tradycji i odniesieniami do historii i kultury wkracza również ze swoimi nowymi pomysłami marka Porta (http://www.porta.com.pl/), polski producent skrzydeł i ościeżnic drzwiowych. O ich najnowszej kolekcji o bardzo nowoczensym wymiarze będzie jeszcze w dalszej części relacji, nie mniej w poruszanym właśnie kontekście warto zaprezentować jedne z zaprezentowanych w Łodzi przez Portę drzwi...

blog budowlany - mojabudowa.pl

Na festiwalu Porta zaprezentowała swoje nowe podejście do projektowania i do klienta! Marka zaczyna prezentować nowości oraz ciekawostki ze świata wielkiego Designu i architektury, chcąc tym samy inspirować i edukować. Pokazali, jak powinniśmy postrzegać drzwi - jako element większej całości: domu, obiektu kontraktowego, wnętrza podpowiadając jak w oryginalny i efektowny sposób można je połączyć z innymi przedmiotami, dopasować do stylu wnętrza, wyglądu ścian i podłóg. Prezentując swój magazyn nowości i trendów Porta Design Mail wrowadzili na rynek swoją ideę edukacji i zabawy designem dostępną dla każdego! (http://www.facebook.com/PortaDesignMail)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Do Łodzi zawitała również firma Swarzędz, któa zaprezentowała efekty pracy młodych twórców, kórzy wzięli udział w zorganizowanych przez tą markę warsztatach dla projektantów i producentów Nowa Forma. Efektem ich pracy był na wskroś naturalny i odwołujący się do rodzimej tradycji Stół STO. Zafascynowani pracą rzemieślników projektanci, stworzyli stół, który opowiada historię. Jest to opowieść o procesie tworzenia: oswajania materiału, wyłaniania się formy z surowego drewna... Na wskroś tradycyjny i wpisujący się jednocześnie w najnowsze wzornicze trendy.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Na takim stole nie może zabraknąć pasujących do niego naczyń! Na jednej w przentowanych na festiwalu wystaw pojawiły się szklanki Double Cup, projektu Justyny Popławskiej. Double Cup składa się z dwóch elementów - szkalnki oraz drewnianej osłonki w kształcie miseczki. Drewniana część ma dwie funkcje: służy jako osłona przed ciepłem, gdy w szkalce podawany jest gorący napój, lub używana jest do przekąsek, gdy szklanka zawiera zimny napój. Prawda, że pomysłowe?

blog budowlany - mojabudowa.pl

A to już mnniej użyteczny ale równie zwracający uwagę "stołowy" przedmiot. Oto Firżanka, wykonana w ramach projektu Poor Design - to gadżety wykonane ze starych firanek. Redesign pełną gębą!

blog budowlany - mojabudowa.pl

Pozostając w świecie tekstyliów w odniesieniu do inspiracji tym co naturalne pracownia COCO zwróciła również uwagę na Art Panel pomysłu Aleksandry Gacy. Autorka zaprezentowała kolekcję akustycznych tkanin Architextiles, dostępnych już na naszym rynku! To poszukiwanie trójwymiarowych struktur w splocie. Dzięki żebrowanym teksturom tkaniny te pochłaniają fale dźwiekowe skuteczniej niż płaskie wyroby i tym samym stają się bardziej wyciszające. Dodatkowo, poprzez grę światła i cienia tekstury te są bardzo dekoracyjne i "ciepłe" w odbiorze. Dobry pomysł na wyciszenie akustycznych mieszkań w naszych blokach ;).

blog budowlany - mojabudowa.pl

Kończąc już prezentację tego pierwszego dominującego na festiwalu trendu, jakim jest odwoływanie się projektantów do tego co naturalne, przyjaze środowisku, przetworzone... powiew designu z za granicy. Oto Szafka numer jeden oraz Krzesło Kirkwood projektu Jana Hendzela, inspirowane folklorem z kolekcji Made in Peckham. To meble wykonane z materiałów pochodzących z odpadów i z odzysku znalezionych na ulicach i śmietnikach londyńskiej dzielnicy Peckham. Po obróbce zmieniają się w eleganckie i bardzi pożądane meble. Przykłądowo krzestełko to zostało wykonane ze straych, mahoniowcyh desek podłogowych, pochodzących z banków i wiktoriańskich domów.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Podążając już w kierunku drugiego dominującego w Łodzi trendu o nowowczensym wymiarze, jego znamio, czyli połączenia świata natury i wzornictwa o bardzo nowoczesnym wymiarze można doszukać się w zaprezentowanym w jednej w wystawinniczych hal projekcie stołu Granny autorstwa Mariusza Maleckiego. To stół nieprzewidywalny, różnorodny architektonicznie, połączenie drewana z odzysku (stare deski podogowe) i MDF lakierowanego na wysoki połysk. To połączenie nowoczesnej formy wykonanej w starym materiale z formą historyzującą, nawiązującą do minionych stylów i epok wykonanej w nowym materiale. To zderzenie dwóch różnych światów, próba znalezienia porozumienia między starym i nowym...

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

I właśnie to "nowe" to drugi dominujący na festiwalu trend: nowe formy, nowe materiały i technologie, spojrzenie w przyszłość... ale... jest to przyszłość, która nie zapomina o przeszłości, szuka w niej inspiracji, korzysta z jej doświadczeń...

Marka Paradyż, w kontekście swojej najnowszej, zresztą bardzo ciekawej kolekcji i festiwalowej ekspozycji zaprezentowała kolekcję foteli stanowiących ikony polskiego designu! Poniżej oryginalny, ponadczasowy model fotela Romana Modzelewskiewgo z 1958 r., który z wiadomych przyczyn o historycznych konotacjach nie trafił nigdy do produkcji aż do teraz! Na tą chwlę miłośnicy polskiego wzornictwa czekali ponad 50 lat, bowiem marka Vzór, stworzona przez Jakuba Sobiepanka w tym roku wprowadziła ten model do produkcji masowej! Vzór stawia sobie za cel wdrażanie do produkcji seryjnej ikon polskiego projektowania. Brawo! (http://vzor.pl/)

blog budowlany - mojabudowa.pl

A to inny, odkryty w końcu na szerokim forum model krzesła Modzelewskiego z 1957 roku, który można już kupić za przystępne pieniądze :).

blog budowlany - mojabudowa.pl

Znamion przeszłości i odniesień do rodzimego, niedocenianego do tej pory wzronictwa z ubiegłego wieku można doszukać się w najnowszej kolekcji zaprezentowanej przez wspomnianą już markę Paged Meble. To niewielka komoda CRABO, proejktu Kingi Chmielarz. Prostota, funkcjonalność, pomysłowość i ciekawy design w jednym meblu...

blog budowlany - mojabudowa.pl

A skoro mowa już o nowoczesnym meblarstwie korzystającym z dośwaidczeń przeszłości warto zwrócić uwagę na pomysł Marty Bakowski. Jej projekt Color Naturalis to refleksja i odniesienie do zastosowania kolorów i powłok wykończeniowych w masowych wyrobach, stojących w opozycji do długiej tradycji technik naturalnego barwienia. Produkt jest ukłonem w stronę lokalnej i przyjaznej dla środowiska produkcji oraz promocją piękna barwników, które w naturalny sposób ewoluują i ulegają zmianom...

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Natura w nowoczesnym wymiarze to także zaprezentowana w Łodzi to kostka brukowa Stream Line, inspirowana zjawiskami zachodzącymi w naturze, a dokladnie linią meandrującej rzeki, ruchem strumienia wody. Celem artystycznym było stworzenie elementu nawierzchni brukowej, którego moduł dawałby szerokie możliwości układu i kompozycji, a jednocześnie, przez swoją organiczną formę, łączyłby beton z elementami natury - trawą, piaskiem, wodą. Zestawienie poszczególnych modułów w sposób jak najmniej widoczny nadaje całej kompozycji płynności i spójności. Projekt ten to realizacja Jerzego Dobrzańskiego a producentem jest firma Libet S.A.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Mówiąc o naturze i designie o bardzo nowoczesnej linii oczom nie mogła umknąć kolekcjia Liva, autorstwa MOWO Studio dla marki Marmorin. Należy do niej wanna zainspirowana poszukiwaniem nowej formy dla klasycznej wanny wolnostojącej na nóżkach. Dzięki zachowaniu ergonomicznego kąta w oparciu oraz zastosowaniu gładkiego, ciepłego w dotyku materiału, wanna gwarantuje optymalny komfort kąpieli. Precyzyjnie dobrane proporcje nóg i misy oraz detal wydobyty w płynnym przejściu pomiędzy tymi elementami, nadają jej łagodnego, harmonijnego wyglądu.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Obok wanny kuratorzy zaprezentowali tak zwaną Floramę - Ogród. To samowystarczalny, mobilny, zielony, żywy obraz! W ramie ulokowane zostały włókninowe doniczki z ziołami lub roślinami ozdobnymi. Można ją zawiesić lub postawić. W kuchni dostarcza świeżych ziół, w biurze oczyszcza i nawilża powietrze, w miejscach użyteczności publicznej stanowi niepowtarzalny element dekoracji wnętrz. Projekt: Florabo Producent: Pracownia Florabo. Cudny pomysł, który zachwyci nie jedną osobę!

blog budowlany - mojabudowa.pl

Propozycją na łazienkę urządzoną zgodnie z najnowszymi trendami jest wprowadzenie do jej wnętrza designu spod znaku Futura Black Collection - kolekcji akcesoriów łazienkowych, armatury i zestawów natryskowych. To mocne, wręcz architektoniczne bryły i nowoczesne technologie zaprojektowane z dbałością o ochronę środowiska naturalnego. Produkty te adresowane są do klientów ceniących zaawansowane technologie oraz dopracowane wzornictwo. Oryginalna, mocno osadzona w modernistycznym nurcie wzornictwa zachodnioeuropejskiego linia kolekcji, jest wynikiem współpracy producenta BISK z młodymi, polskimi projektantami ze studia COLOROFON. Warto dodać, że Futura Black Collection zdobyła w tym roku nagrodę międzynarodowego jury RedDot design award!

blog budowlany - mojabudowa.pl

Nie dało się także obojętnie przejść obok niebanalnego konceptu łazienki MyBath, który na pewno zachwyci nie jedną osobę! To nowa kolekcja produktów łazienkowych zaprojektowana przez znanych polskich designerów, a produkowana przez firmę Acrea z innowacyjnego materiału powierzchniowego DuPont™ Corian®. DuPont™ Corian® to innowacyjny produkt, materiał o niewidocznych łączeniach odporny na plamy, zarysowania, pleśń i brud, którego cechą jest możliwość jego kształtowania, rzeźbienia, grawerowania i łączenia z innymi materiałami. Łatwość jego formowania, szeroka paleta kolorów i ciepło w dotyku wpłyneły na unikalność zaprezentowanej kolekcji MyBath. Te umywalki, wanny, brodziki, kabiny i płytki będą na pewno królowały w łazienkach nadchodzących sezonów!!!! Więcej realizacji i pokazowe proejkty można znaleźć na stonie: http://www.mybath.pl/.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zaskoczeniem dla uczestników łódzkiego festiwalu była również prezentacja najnowszej kolekcji firmy Paradyż! Ciekawe wzrory, tekstury, kolory i co wazne, nowe podejście do designu i projektowania, zbliżone nieco do zaprezentowanego już pomysłu firmy Porta, to nowa odsłona tego producneta ceramiki. By pobudzić wyobraźnię swoich klientów, zmusić ich poniekąd do zabawy designem, odważyć do samodzielnego projektowania, Paradyż zmusił wręcz festiwalowiczów do zabawy ich produkatami! Zaprezentował gry planszowe, wykonane z ceramiki! Chyba każdy skusił się na zabawę w sudoku, scrabble czy rundkę gry w Warcaby, poruszając się wielkimi pionkami - płytkami! Ułóż płytki tak, jak masz to to ochotę!

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl


Polska jesień i zima sprzyja wieczornym, rodzinnym grom i zabawom... sprzyja także producentom oświetlenia i systemów grzewczych, które ze względu na nasz klimat są pierwszorzędne i konieczne w każdym wnętrzu. Zainteresowaniem cieszyły się w tym polu dwie, niezwykle nowoczesne ekspozycje. Pierwszą była kolejna już na festiwalu "kreatywna" prezentacja najnowszej kolekcji marki Philips, zainspiriwanej hasłem "Create Light". Do wykonania przygotowanej przez tą markę przestrzeni posłużyła czarna, pochłaniająca światło tkanina – dzięki czemu można ją odbierać wyłącznie dzięki światłu. W tak zaaranżowanej ekspozycji, na tle tkanin, w ciekawy sposób odróżniły się mocno zaznaczone kolorystycznie produkty. Dzięki temu kontrastowi widzowie mogli docenić niebanalny design, piękne formy, szlachetne materiały oraz pozostałe detalenowych lamp Philips. Na ekspozycji zaprezentowanolampy Balanza, nagrodzone złotą nagrodą IF, jak również produkty wyróżnione nagrodą Red Dot Design. Ich cechy to prostota i niewidoczne dla oka źródło światła emitowanego przez ledowe żarówki. Na rynku pojawią sie już pod koniec listopada.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zaprezentowano także rodzinę lamp Nick-Knack, przykład na to, w jaki sposób z pozoru prosta forma może być inspiracją dla projektu użytkowego wzornictwa. Lampy w kształcie pionowej linii, którą można odchylać pod różnymi kątami, pozwalają uzyskać w przestrzeni domowej niepowtarzalny efekt, podkreślający nowoczesny charakter wnętrza. Kolorowe, ruchme elementy lamp przywodzą na myśl kolorowe klocki i włsoki design lat 80. spod znaku mediolańskiej, awangardowej Grupy Memphis.

blog budowlany - mojabudowa.pl

A jeśli mowa o ogrzewaniu... nowe trendy i design zaprezentowała marka Terma, producent grzejników łazienkowych i dekoracyjnych. Pokazano zwycieskie proejkty zorganizowanego przez tą firmę konkursu na projekt grzejnika, konkkursu popularyzującego sztukę użytkową i jej rolę w życiu człowieka.nictwe. Nowoczesne podejście do proejktowania grzejników, które kojarzą się nam raczej z szablonowym, nieciekawym wzornictwem wkracza do polskich wnętrz z pompą i cieszy się już niezwykłą popularnością! Grzejniki, które wyglądają, jak rzeźby, obrazy lub wręcz płąszczyzny ścian na szczęście coraz częściej goszczą w polskich domach! Dzięki temu na naszym rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu prodykty. Zachęcamy więc do zajrzenia na stronę producneta i przyjrzenia się najnowszej kolekcji: http://www.termaheat.pl/.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

A poniżej.... pozory mogą mylić, ponieważ to nie wahadłowy grzejnik, odchylany od płaszczyzny ściany tylko drzwi! Tak, jak już to powyżej zostało wspomniane znana wszytskim Porta, zaprezentowala nową kolekcję stanowiącą ich prezentację nowego, opisanego już myślenia i podjeścia do projektowania. Kolory, prostota, indywidualność, to chyba najważniejsze cechy ich nowych produktów. Drzwi zaprezentowane były tak by pokazać, jak je dobierać do indywidualnych pasji i estetycznych upodobań oraz do całości wnętyrza: koloru mebli, listw przypodłogowych, światła, koloru podłogi, stylu całego mieszkania i wreszcie do detali!

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Te drzwi Porty z grafiką Jima Morrisona aż proszą by je otworzyć i wkroczyć do wnętrza świata młodszych użytkowników designu... A o nich polscy projektanci nie zapominają! Wręcz przeciwnie! Pokolenie kończących studia i wkraczających właśnie na rynek modych designerów kieruje swoje pomysły do najmłodszych z pełną świadomością. To własnie w najmłodszych, edukowanych i uwrażliwianych na estetykę oraz funkcjonalnośść przedmiów codziennego użytku jest cała nadzieja! Dojrzałe i ukształowane już spojrzenie starszego pokolenia, które z przycznyn chociażby historycznych nie docenia często roli dobrego wzronictwa w codzinnym życiu, jest bardzo oporne na najnowsze trendy. Niestety. Stąd nacisk projektantów na edukację młodych by zmienić nasze myślenie o designie, nauczyć ich historii wzornictwa i wpisać się w końcu na masową skalę we wzornicze trendy i estetyczne przyzwyczajenia istniejące na świecie. Oto obecna na Łódź Design Festival 2012 EDUkreacja, czyli spotkanie dzieci z designem! Warsztaty, bawialnia, spacery, książki i oczywiście wystawa, której kuratorką jest Ewa Solarz.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Tematem wystawy są światowe i polskie przykłady mądrych i świadomych mebli dla dzieci, wpisujące się w słynną zasadę zrównoważonego dizajnu 3R. Jak pisze sama kuratorka:

Reduce, czyli ograniczaj. W zrównoważonym dizajnie nacisk kładzie się na zredukowanie zużycia materiału, z jakiego powstaje produkt.  Ważne jest również ograniczenie przestrzeni, jaką rzecz zajmuje. Jednym z grzechów głównych rodziców jest zagracanie dziecięcych pokoi. Reduce to także apel o redukowanie, a najlepiej wyeliminowanie infantylnych i nachalnych „dziecięcych” dekoracji na meblach. Jak mówi Ewa Solorz: "Kiedy patrzę na masowo produkowane polskie meble dla dzieci, nabieram przekonania, że są one nie projektowane, a ozdabiane". Nie tędy droga!

Reuse, czyli użyj powtórnie.  „Reuse” nie oznacza recyklingu, a więc ponownego wykorzystania niepotrzebnego przedmiotu. Chodzi raczej o maksymalne przedłużenie życia przedmiotu, a jeszcze precyzyjniej – o to, aby służył on dziecku jak najdłużej… „Rośnięcie” mebli pozwala nam zadbać o domowy budżet, ogranicza produkcję  śmieci, czyli zużytych mebli, a przede wszystkim dba o kręgosłupy naszych dzieci, które na każdym etapie rozwoju mają mebel dostosowany do swojego wzrostu.To apel o to, by nie wyrzucać przedmiotów dobrej jakości, a przekazywać je kolejnym pokoleniom. Apel dotyczy wszystkiego: mebli, ubrań, zabawek. W ten sposób ograniczymy kupowanie rzeczy niskiej jakości, bo to się nikomu nie opłaca, a najmniej naszej matce Ziemi.

Recycle, czyli przetwarzaj. W tej grupie znalazła się spora grupa zabawek i mebli dla dzieci, które zostały wyprodukowane z materiałów powtórnie przetworzonych i łatwych do recyklingu. To przedmioty z tektury, gazet, czy ekologicznego filcu.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Kolyska dla noworodka z tektury? To Kołyska ECO, designerskie rozwiązanie w pierwszych miesiacach życia dziecka, stworzone z myślą o ochronie środowiska. Łatwo się rozkłada, jest lekka, idealna w podróży lub jako łóżeczko zapasowe. Jej producent to Green Lullaby, a dystrybucją w Polsce zajmuje się: http://mofflo.pl/.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

A to kołyska w wydaniu idei Reduce:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Na festiwalu uwagę przykuwały również ekologiczne domki dla lalek, które zdecydowanie wygrywają z tradycyjnymi plastikowymi i masowymi na naszym rynku zabawkami dla dziewczynek!

blog budowlany - mojabudowa.pl

COCO pracownia była zachwycona Domkiem Miniio, który był miniaturą idelanie odwzorowanego prawdziwego domowego wnętrza!

blog budowlany - mojabudowa.pl

Miniio to nowoczesne domki dla lalek, stworzone z miniatur przedmiotów, jakimi sami chcielibyśmy się otaczać – od prostych brył domów, aż po meble wykonane z litego drewna dębowego. Twórcy wychodzą z założenia, że kiedy jest się dzieckiem, nie ma nic poważniejszego niż zabawa, dlatego też do zabawek należy podchodzić z należytą powagą. Domek jest dostosowany do najbardziej kochanej i budzącej największe kontrowersje lalki świata – Barbie. Projektanci to Małgorzata Drozdowska, Agnieszka Klimczak-Pyryt i Bogusław Saganowski, producenten natomiast jest marka Miniio:http://www.miniio.com/.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Warte uwagi są również zaprezentowane w przestrzeniach wystawienniczych ergonomiczne i niezwykle funkcjonalne meble dla najmlodszych. Poniższe biurko i krzesło z regulacją wysokości, którego dystrybucją w Polsce zajmuje się firma Flexa (http://www.flexashop.pl/Default.aspx?AreaID=77),  to meble roznące razem z dziećmi. Regulacja wysokości blatu pozwala na prawidłową postawę dziecka przy biurku, czyli proste plecy, łokcie swobodnie oparte na blacie pod kątem 90 stopni, podobnie stopy. Co wiecej możliwość uchylania blatu biurka podczas czytania, pisania, rysowania, zmniejsza kąt nachylania ucznia podczas pracy, co obniża napięcie karku i odciąża kręgosłup.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Biurko Champion. Producent: Moll, dystrybucja w Polsce: Cube Design (http://www.biurkamoll.pl/)

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

A to już tzw. Słoń, czyli mebel pełniący kilka funkcji jednocześnie!

blog budowlany - mojabudowa.pl

W Łodzi nie zabrakło również wszechobecnych już na naszym rynku mebli marki Vox:

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

A na reportażowy deser.... wisienka na torcie! Design to nie tylko przedmioty codziennego użytku. To przede wszytskim styl życia, sposób myślenia, wszytstko to, co nas otacza. Design to także moda! Architekci wnętrz i designerzy czerpią inspirację z mody i vice versa... modowi kreatorzy biorą garściami z pomysłów architektów! Przestrzenie wystawowe łódzkiego festiwalu zostały tak wykreowane przez kuratorów, by świat designu pokazany był w pełnym znaczeniu tego słowa! Kuchnia, technika, moda, architektura, wzornictwo - przeplatały się ze sobą w jednej przestrzni, tworząc spójny świat, w którym projektantom różnorodnych dziedzin przyświeca jeden cel!

Pojawiły się m. in. cudne rowery z Manufaktura FeraBikes, która tworzy rowery niepowtarzalne, o oryginalnym wyglądzie,wyposażone w części wysokiej jakości, wykonane z duża precyzją. Każdy z rowerów jest składany i lakierowany ręcznie, stąd istnieje wiele możliwości aranżacji i zestawiania kolorów wyposażenia. Ceniąc oryginalną twórczość klientów, kierują się hasłem „Twój rower – Twój wybór”. Projektantem jest klient!!! (http://www.fera-bikes.com/)

blog budowlany - mojabudowa.pl

W COCO pracowni panuje miłość do dobrej kuchni i gotwania... uwadze nie umknęły więc fartuszki COOKie. To ubrania do gotowania, zaprojektowane w formie wygodnych sukienek, uszytych z naturalnej, mocnej, surowej bawełny. Projekty powstały z myślą o tych, którzy chcą łączyć elegancję z komfortem, a przede wszystkim wyglądać atrakcyjnie nawet w kuchni. Projektantkami są Justyna Nakielska i Sylwia Rękawek,
producentem marka COOKie: http://www.looklikecookie.com/.

blog budowlany - mojabudowa.pl

A na sam koniec spojrzenie na modowe ekspozycje o dwóch charakterach zgodnych z opisanymi dwoma, dominującymi okiem COCO na festiwalu trendami.

Moda inspirowana naturą:

blog budowlany - mojabudowa.pl

I moda na wskroś nowoczesna:

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Ktorą wersję najnowszych trendów wybieracie? Rodzima trochę nostalgiczn eko natura czy czy prosta, zdecydowana i nowoczesna futura?

7Komentarze
Data dodania: 2012-10-26 13:13:39
Porta i Libet pokazały świetne propozycje, białe drzwi z wyciętą formą lampy są świetne. Krzesło Ton 002 - przepięknie proste! Fajne są fale trawy od Libet! Fartuszki idealne dla gospodyń, które mają otwartą na salon kuchnię i organizują przyjęcie ;-) Futura Black Collection jest świetna! Florabo bardzo ciekawe. A w ogóle to jadę zobaczyć to osobiście, w tę niedzielę. Ile kosztuje wstęp jednodniowy?
odpowiedz
Data dodania: 2012-10-26 13:19:23
Super! Warto, na prawdę warto zajrzeć tam osobiście! Jeśli zarejestrujesz się przez internet, to za okazaniem przy kasie rejestracji, za wejście na ekspozycje zapłacisz 15zł. Pozdrawiam i owocnego festiwalowego zwiedzania!
odpowiedz
Data dodania: 2012-10-26 14:10:11
Jestem zarejestrowana, a męża też rejestrować oddzielnie, czy wejdzie ze mną za rączkę w promocyjnej cenie? :-)
odpowiedz
Data dodania: 2012-10-26 15:01:01
Musicie zarejestrować się oddzielnie... Jedna rejestracja = 1 osoba! Napiszcie jak Wasze wrażenia po wizycie w Łodzi :).
odpowiedz
Data dodania: 2012-10-26 17:41:06
Ale super, trudno mi powiedzieć co jest fajniejsze. Wanna super, fartuchy urocze (chciałabym mieć taki), drzwi też mi się bardzo podobają, a te grzejniki już widzę w łazience. Bardzo mi się wszystko podoba.
odpowiedz
Data dodania: 2012-10-28 21:17:15
Partycjo i Marcinie bardzo ładne grzejniki ma również firma Kalmar. Więc jeśli poszukujecie ciekawych grzejnikowych rozwiązań polecam zajrzeć do ich katalogu :). http://www.kalmar.waw.pl/produkty/47/2/stylowa_forma/ Z pozdrowieniami, COCO
odpowiedz
Data dodania: 2012-10-30 18:53:19
Dzięki za namiar. Dodam do ulubionych i jak przyjdzie czas to skorzystam.
odpowiedz

Wpis:  COCO zapowiedź relacji z festiwalu designu...

Blog:  pracowniacoco
Data dodania: 2012-10-22
wyślij wiadomość

Na zachętę i pokuszenie już dzisiaj wrzucamy kilka zdjęć z Łódź Design Festival 2012! Tegoroczna edycja cudna! COCO oko wychwyciło kilka perełek, które na pewno Was zachwycą :). Aż chciałoby się zabrać te wszystkie nowości do domu ;). Napiszemy niebawem o tym, co nowego i ciekawego w świecie wnętrzarskiego designu!

blog budowlany - mojabudowa.pl


Będzie dużo o pomysłach dla dzieci...

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

A może zlewozmywak inaczej

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Idzie zima więc czas byśmy napisali o tym jak podnieść temperaturę we wnętrzach... może niewidoczny kaloryfer?

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

A może nostalgicznie? Powspominamy letnie w ogrodach biesiadowanie... i pomarzymy już o tym, jak za rok ten czas znów nastanie... Nowa nawierzchnia brukowa jak znalazł w tych letnich marzeniach!

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

O tym i wielu wielu innych nowościach ze świata designu już niebawem!

Pozdrowienia od pracowni COCO!

4Komentarze
Data dodania: 2012-10-23 00:30:04
Uczta dla oczu, tyle nowości w jednym miejscu, czekam na dalszą relację:-)
odpowiedz
baska
Data dodania: 2012-10-24 20:21:53
Zlewozmywak jest fantastyczny! Jaka firma go produkuje?
odpowiedz
Data dodania: 2012-10-25 11:07:33
Baska tak, ten zlewozmywak to niesamowite połączenie smaków tradycji i nowoczesności! COCO pracownia prosi o cierpliwość, ponieważ ze względu na ogrom pracy opóźnia się wrzucenie na bloga naszej relacji z Łódź Design Festiwal - jutro już powinna być, a w niej będą także szczegóły o produktach :). Ten zlewozmywak, już lada dzień będzie dostępny na naszym rynku. Producentem jest marka DEANTE z seidzibą w Łodzi, która zajmuje się wyposażeniem do łazienek i kuchni. Sam zlewozmywak zaprojektowała dla DEANTE pracownia EMO design, nazwa modelu tego zlewozmywaka to CEPELIK. Jeśli jesteś nim zainteresowana, to napisz do DEANTE, na pewno dostaniesz informację od kiedy to kuchenne cacko będzie w sprzedaży... zapewne jako limitowana designerska edycja: www.deante.pl Pozdrowienia, COCO
odpowiedz
Data dodania: 2012-10-26 12:32:57
Dla mnie nie ma tu nic na czym bym zawiesiła oko :(, no może ten zlewozmywak... ale w wersji limitowanej to cena raczej będzie zabójcza :(
odpowiedz

Wpis:  Kolorowo weekendowo!

Blog:  pracowniacoco
Data dodania: 2012-10-18
wyślij wiadomość

Hop hop!

Już dzisiaj pracownia COCO zamieszcza artykuł na nadchodzący weekend! A to za sprawą tego, że jutro z samego rana pędzimy do Łodzi na Łódź Design Festiwal nacieszyć projektowe oko, poszukać inspitracji i zdobyć wiedzę o najnowszych wnętrzarskich trendach!

Jak byście byli w pobliżu zachęcamy do zajrzenia na festiwal, tam duuużo wystaw, wystawców, pokazów, wykładów i imprez! Na pewno znajdziecie tam coś inspirującego przy urządzaniu Waszych wnętrz!

http://www.lodzdesign.com/2012/

Tymczasem już teraz pracownia COCO życzy wszystkim udanego, słonecznego weekendu i miłej, kolorowej lektury kolorowego artykułu! Na słoneczny weekend o optymizmie i kolorach temat idealny!

2Komentarze
Data dodania: 2012-10-19 13:53:45
Właśnie się wybieram, może w przyszły weekend! :-) Mam nadzieje na wiele ciekawostek :-) Napiszcie, jak było ;-)
odpowiedz
Data dodania: 2012-10-22 21:26:25
Oj koniecznie zajrzycie!!! Tegoroczny festiwal nas zachwycił! Niektóre designerskie nowości... ach perełki, które tylko kuszą by mieć je w domowych pieleszach! Jak szybko się da napiszemy na blogu szczegółową relację, damy znać jakie są wnętrzarskie nowości na rynku i wrzucimy trochę zdjęć na zachętę! Pozdrowienia od pracowni COCO!
odpowiedz

Artykuł:  Pomalujcie swój świat, czyli o potędze koloru!

Blog:  pracowniacoco
Data dodania: 2012-10-18
wyślij wiadomość

Każdy kto urządza swoje domowe pielesze prędzej czy później staje przed problemem związanym z wyborem dominujących we wnętrzu kolorów. Zazwyczaj ostateczne wybory dyktowane są indywidualnymi estetycznymi upodobaniami lub rynkowymi aktualnymi wnętrzarskimi trendami. Warto jednak swoje ulubione barwy oraz wnętrzarskie kolorowe upodobania zweryfikować przed podjęciem ostatecznych decyzji i odnieść się do zagadnienia, jakim jest psychologia koloru w otaczającej nas przestrzeni. Dlaczego? Ano barwa to potęga o dużej sile oddziaływania!! Jak muzyka, wywołuje uczucia i nastroje, wyraża najbardziej subtelne emocje, stymuluje nasz system nerwowy, pobudza, uspokaja, wzmaga apetyt, wywołuje w naszym ciele różne reakcje fizjologiczne. Dzieje się tak dlatego, że oko pełni dwie funkcje, którym odpowiadają dwa rodzaje komórek oka. Zdaniem dr Johna Otta pierwszą funkcją oka jest odbieranie impulsów świetlnych, co powoduje widzenie, natomiast drugą jest wytwarzanie impulsów elektrycznych przenoszonych do podwzgórza w mózgu, a to wpływa na przysadkę mózgową i steruje naszym nastrojem! Odbieranie tych impulsów jest od nas niezależne. Działa mimo naszej woli. Dlatego ważne jest by przy wyborze swoich wnętrzarskich kolorów mieć świadomość, że kolory stymulują i że dzięki nim możemy zmieniać nasze samopoczucie a nawet usposobienie, ba! optycznie powiększać, zmniejszać i sprytnie manipulować percepcyjnym odbiorem otaczającej przestrzeni!

blog budowlany - mojabudowa.pl

A zatem jeśli pragniecie stworzyć w Waszych domach atmosferę spokoju i harmonii lub przeciwnie, pragniecie mieć wnętrza kipiące energią, wybierajcie kolory mądrze! Nie kierujcie się jedynie, np. aktualnymi kolorystycznymi trendami… one jak każda moda szybko przemijają i się zmieniają. Kolor ma wielką moc, może zmienić kształt i wielkość mebli, jak również kształt i wielkość samego pokoju.  Warto więc zaznajomić się z kilkoma podstawowymi informacjami o poszczególnych kolorach i ich oddziaływaniu oraz o podstawowych zasadach łączenia ze sobą barw we wnętrzu by nie zepsuć sobie przyjemności mieszkania na własnych kątach, Każdy kolor potraktowany z osobna oddziałuje inaczej a w przypadku urządzania wnętrz rzecz ma się o tyle nie łatwo, że koloru nie można analizować czy oceniać samego sobie, dużo zależy od kontekstu i innych kolorów mu towarzyszących oraz od Waszych indywidualnych upodobań, skojarzeń i cech charakterologicznych mieszkańców. Dlatego należy myśleć o kolorach we wnętrzu nie tylko w odniesieniu do ścian, lecz także pozostałych, ruchomych elementów wystroju, którymi się otaczamy oraz w odniesieniu do osób, które będą w nich przebywać.

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via yourcolorvision.wordpress.com

Rada:  pamiętajcie, że określone, odpowiadające indywidualnym upodobaniom pod kątem stylistycznym czy cenowym tkaniny, dywany, tapety, meble i płytki są dostępne w bardziej ograniczonej gamie kolorystycznej niż farby, więc wybierajcie je najpierw! Dopiero następnie zdecydujcie się na kolor farb pokrywających ściany bądź ich fragmenty. Gdy znajdziecie już coś interesującego, wnętrzarskie elementy wykończeniowe, które pragniecie mieć w Waszych domach, ograniczcie paletę ich kolorów do nie więcej niż trzech lub czterech. Pozwoli to na spójne percepcyjnie i stylistycznie urządzenie całego domu. Zbyt wiele kolorów w poszczególnych wnętrzach, ba! w całym domu może powodować optyczny bałagan i sprawić, że dom będzie odbierany jako „zagracony”, przytłoczony nadmiarem różnorodnych wnętrzarskich wykończeń. Przed przystąpieniem do realizacji wykończenia wnętrz warto więc się zastanowić nad kolorystyką wybieranych materiałów w szerszej perspektywie, nie ograniczając się do urządzania każdego pokoju z osobna. W efekcie Wasze domy będą urządzone tak, że każde z pomieszczeń o swoim indywidualnym charakterze, będzie jednak tworzyło przy odbiorze całości domowej przestrzeni spójną, zgraną całość. Powtarzajcie i przemycajcie do poszczególnych pomieszczeń kolory np. poprzez drobne dodatki czy ornamentalne wzory. Całość stworzy wtedy spójną przestrzeń, pozwalającą na płynne optycznie poruszanie się pomiędzy pokojami. Podstawą przy takim całościowym myśleniu o kolorach w domu jest podłoga! Im bardziej jednolita i jednorodna kolorystycznie oraz materiałowo w całym domu tym lepiej – „zepnie” poszczególne pomieszczenia i powiększy cały dom optycznie! Podobnie można potraktować kolory ścian we wszystkich pokojach. Jeśli wszędzie zostanie zastosowany ten sam kolor, jedynie pojedyncze, poszczególne ściany w poszczególnych pomieszczeniach będą wyróżnione poprzez inne barwy – przestrzeń całego domu stanie się spójna i przejrzysta a ściany o jednolitym kolorze staną się tłem, które uwypukli dodatki i detale determinujące każde pomieszczenie z osobna. Jeśli jednak zdecydujecie się na zastosowanie w każdym pomieszczeniu Waszego domu innego koloru to wybierzcie w nim max. dwie barwy dominujące i ewentualnie trzecią, która będzie je dopełniać w formie dodatków bądź szczegółów. Wariacją może być też zastosowanie w danym pomieszczeniu jednego koloru ale o różnych odcieniach.

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via freshome.com

Punktem wyjścia w poszukiwaniu koloru do wnętrz mogą być tak postwione podstawowe, ogólne wytyczne:

Sufity powinny być jaśniejsze niż barwy ścian, gdyż układ taki daje wrażenie lekkości i sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe niż w rzeczywistości.
Można oczywiście zastosować ciemniejszy kolor na suficie, ale należy wtedy pamiętać o konsekwencjach, jakie to spowoduje: wchodząc do takiego wnętrza, poczujemy się bardziej przytłoczeni. Dlatego na taki zabieg decydujmy się jedynie wtedy, gdy pomieszczenia są wyjątkowo wysokie, a chcielibyśmy, by sprawiały wrażenie niższych. 

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via dulux2012.pl

Poza walorem danego koloru, czyli różnym stopniem jego nasycenia, na ocenę wielkości wnętrza wpływa też sama barwa. Dobierając kolor do wnętrz, należy bowiem  pamiętać, że im mniejsze pomieszczenie, tym odcień danego koloru sprawia wrażenie bardziej intensywnego. Co do samej barwy i jej wpływu na sposób odbioru przestrzeni, np. kolor żółty, użyty w jakimkolwiek pomieszczeniu, spowoduje, że będzie ono sprawiało wrażenie większego niż jest autentycznie. Inną barwą odznaczającą się tą samą cechą jest zieleń. Jednak w jej przypadku siła oddziaływania jest nieco mniejsza i zależy od ilości żółtego pigmentu, zawartego w danym odcieniu zieleni. Jeśli z kolei kryje on w sobie więcej niebieskiego barwnika, to nie będzie już wywoływał  efektu powiększenia wnętrza.

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via ihomee.com

Odpowiednio wykorzystując określone barwy, nie tylko można wywołać konkretne złudzenia optyczne, ale również oddziaływać na ludzi przez wzbudzanie różnych reakcji, związanych z tym, jak kolory wpływają na psychikę ludzką. Dlatego dobór koloru do określonego wnętrza nie jest taką łatwą sprawą. Niezaprzeczalnie w tym kontekście kolory neutralne i monochromatyczne są najbezpieczniejsze. Tu chyba najtrudniej popełnić błąd. Neutralne jednak to nie tylko bieli czy szarości. Mogą to być beże i pastele czy rozbielone wersje barw mocniejszych, np. błękitów, turkusów, czerwieni. Wtedy jednak niezbędne będą mocne dodatki, które skupią we wnętrzu na sobie uwagę. Role w pomieszczeniu wówczas się odwracają: dodatkiem są ściany, a  poduszka, obraz, lampa, stolik pełnią role pierwszorzędne.

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via sadecor.co.za

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via interiordesignphotos.co.uk

Nie mniej zachęcamy do otaczania się kolorami, szczególnie że żyjemy w klimacie, gdzie przez dłuższą część roku za oknem dominują ponure, bure szarości. Zatem na jaki kolor pomalować sypialnię, żeby stała się oazą spokoju, jaki ma być gabinet, w którym mają powstawać kreatywne projekty, a jaki salon, aby zalewał nas optymizmem? Intensywne kolory nie są bowiem łatwe do wprowadzenia we wnętrze, mogą przytłaczać, nie grać z dodatkami, tworzyć percepcyjny bałagan. Nie znaczy to jednak, że mamy ich unikać lub nie stosować ich w małych pomieszczeniach! Duże okno i wiele punktów świetlnych, kontrastujęce z dominującym kolorem meble, poznanie podstawowych zasad dotyczących oddziaływania koloru i jego interakcji z innymi barwami - metoda na kolorowego we wnętrzach głoda!

Bardzo ciekawe zdanie na ten temat wypowiedział znany już na polskim rynku wnętrzarskim psycholog koloru, dr Marek Borowiński. Na wykładzie wygłoszonym podczas zeszłorocznych warszawskich targów wyposażenia wnętrz, gdzie pracownia COCO podglądała wnętrzarskie trendy, zgrabnie przedstawił swoje spostrzeżenia:

Żółty i fioletowy - kolory umysłu

Żółty kolor ścian wpływa na rozjaśnienie umysłu, wspomaga intelekt, koncentrację i precyzję działania. Sprzyja powstawaniu nowych pomysłów, poprawia refleks, a także ułatwia podejmowanie decyzji i przyswajanie wiedzy. Kolor ten sprawia, że pomieszczenia optycznie wydają się większe.

Kupowanie przedmiotów w kolorze żółtym wskazuje na potrzebę potwierdzenia własnej wartości i chęć eksponowania dobrego nastroju. Po kolor ten sięgają osoby charakteryzujące się trzeźwym myśleniem, kierujące się w życiu logiką.

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via tuznajdziesz.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via houzz.com

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via reshinteriorideas.com

Fiolet wpływa na rozwój wrażliwości i kreatywności. Osoby identyfikujące się z tym kolorem mają rozwiniętą intuicję, są uczuciowe i wielkoduszne. Dzieci obcujące z fioletem mają większą szansę na rozwinięcie w sobie zdolności artystycznych.

Poprzez urządzenie wnętrza w tym kolorze wyraża się potrzebę przywrócenia spokoju, łagodzenia złych emocji.

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via minimalistfurnituredesign.com

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via urzadzone.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via urzadzone.pl

Czerwony i zielony - kolory serca

Czerwień sprawia, że serce bije szybciej, rośnie ciśnienie. Osobom pozytywnie usposobionym dodaje  dodatkowo mocy. Wybierają go osoby odważne, energiczne i ambitne.

Otaczanie się przedmiotami w kolorze czerwonym może świadczyć o potrzebie wyróżnienia się, pokazania swojej drapieżności i siły. Może również wskazywać na potrzebę zauważenia własnej seksualności.

Z kolorem tym należy jednak postępować we wnętrzach ostrożnie, ponieważ wzmaga on emocje w obie strony. To znaczy u osób radosnych wzmaga tą pozytywną emocję, u osób smutnych i depresyjnych może pogłębić zły nastrój!

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via decoholic.org

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via leeann yare.com

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via urzadzone.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via pytanieomieszkanie.pl

Zieleń we wnętrzach uspokaja i wycisza. Pozytywnie wpływa na serce, reguluje krążenie i pogłębia oddech na skutek rozluźnienia klatki piersiowej. Na zielono malowane są często wnętrza szpitali czy fabryk, aby złagodzić stres związany z chorobą czy pracą.

Kupowanie zielonych ubrań czy dekoracji do mieszkania wskazuje na potrzebę odzyskania równowagi emocjonalnej, odpoczynku psychicznego i odnalezienia własnej drogi. Osoby lubiące ten kolor są często uległe na sugestie i podatne na reklamy.

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via archinspire.org

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via fancycribs.com

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via fancycribs.com

Niebieski – znak nieba

Niebieski tonuje, wycisza, usypia i wzmaga cierpliwość. Świetnie sprawdza się w sypialni, gabinecie oraz pokoju dziecięcym. Nie jest zalecany w kuchni i jadalni, gdyż powoduje zahamowanie łaknienia.

Kupowanie produktów w niebieskim kolorze świadczy o potrzebie uspokojenia się i wyciszenia. Kolor ten lubiany jest przez większość osób co, chętnie wykorzystują reklamodawcy.

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via viewhometrends.com

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via curbly.com

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Pomarańczowy – symbol ruchu

Kolor pomarańczowy wzmaga apetyt, powoduje wydzielanie soków trawiennych. Jest to reakcja fizjologiczna organizmu. Ponadto wzmacnia psychikę i zwiększa optymizm.

Kupowanie przedmiotów w kolorze pomarańczowym wskazuje potrzebę zwiększenia własnych chęci do życia, poprawy nastroju i pozwala na uwolnienie się od złych emocji.

Pomarańczowy kolor zwany jest kolorem tancerzy. Symbolizuje ruch, działa inspirująco i twórczo.

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via homeidea4u.com

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via houzz.com

blog budowlany - mojabudowa.pl

fot. via digsdigs.com

Poza kolorami wskazanymi przez dr Borowińskiego w kontekście wnętrz mieszkalnych COCO pracownia podsuwa Wam jeszcze ogólne rady dotyczące barw we wnętrzach. I tak:

BIEL

 • Zwiększa przestrzeń
 • Uwydatnia inne kolory

ŻÓŁTY

 • Stymuluje
 • Niektóre odcienie poprawiają nastrój i zwiększają poczucie własnej wartości i optymizmu
 • Nadmiar lub nieodpowiednia tonacja może wzmagać strach, budzić niepokój
 • Może też wskazywać na kłopoty z przewodem pokarmowym na tle nerwowym.

POMARAŃCZOWY

 • Kieruje nasze myśli na komfort fizyczny: pokarm, ciepło, schronienie oraz zmysłowość.
 • Barwa radości.

CZERWONY

 • Wzmaga aktywność emocjonalną i fizyczną
 • Przyciąga naszą uwagę
 • Podnosi ciśnienie krwi, jest pobudzający, żywotny i bardzo przyjazny, jednocześnie jednak może być postrzegany jako wymagający
 • Wpływa pobudzająco na organizm
 • Jest to kolor namiętności
 • W nadmiarze może zwiększać agresję

RÓŻ

 • Dobry na ukojenie nerwów, raczej wycisza niż pobudza.
 • Jednak w zbyt dużych ilościach wyczerpuje fizycznie i nieco zubaża.
 • Często, kiedy w domu panuje chłód emocjonalny, jest za mało czułości, tęsknimy za różem. Sprawia wrażenie ciepła, łagodności i jest kojarzony z bezinteresowną miłością.
 • W obecności tego koloru szybciej wracają do normy podwyższone ciśnienie oraz przyspieszony puls.

FIOLET

 • Jest introwertyczny, zachęca do głębokiej kontemplacji i medytacji
 • Przesadne użycie fioletu może jednak wnosić zbyt wiele introspekcji

NIEBIESKI

 • Kolor umysłu
 • Jest zimny, ma działanie kojące, łagodzi stresy
 • Mocne błękity rozjaśniają myśli, jasne uspokajają umysł i wzmagają koncentrację
 • Jest kolorem czystej komunikacji. Pomaga w nawiązywaniu nowych kontaktów, gdyż wzbudza zaufanie
 • Niektóre odcienie mogą być jednak odbierane jako zimne, bez emocji i nieprzyjazne
 • Udowodniono, że ma działanie bakteriobójcze

CIEMNONIEBIESKI I GRANATOWY

 • Uśmierza ból i obniża ciśnienie krwi

ZIELEŃ

 • Nie wymaga żadnego przystosowywania się oczu, jest kojąca. Instynktownie czujemy się ukojeni zielenią
 • To kolor równowagi w o wiele większym stopniu niż to sobie uświadamiamy
 • Relaksuje, bo kojarzy się z przyrodą i wzrostem
 • Przywraca równowagę energetyczną i poczucie bezpieczeństwa.
 • Działa stabilizująco, uzdrawia i wzmacnia,

BRĄZ

 • Składa się z czerwieni, żółci, oraz znacznej ilości czerni. W konsekwencji tak jak i czerń ma w sobie wiele powagi, jest jednak cieplejszy i bardziej miękki
 • Jest kolorem ziemi i natury stąd ociepla wnętrza i jest neutralny
 • To kolor,  który dodaje otuchy, wspiera w sensie pozytywnym bardziej niż czerń, która jest raczej tłumiąca
 • Zapewnia człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, stabilności życiowej, ciepła rodzinnego

CZERŃ

 • To wszystkie kolory razem – pełna absorpcja światła
 • Kreuje percepcję rozwagi i powagi.
 • We wnętrzach kojarzy się z: prestiżem, elegancją, powagą, wyrafinowaniem

 

Badania na temat kolorow i ich oddziaływania na czlowieka oraz optykę wnętrz są bardzo szerokie. Pracownia COCO ma nadzieję, że choć trochę dała Wam podstawy wiedzy na temat barw we wnętrzu i nie namieszała w głowie! Pamietajcie, że wybór kolorów we wnętrzach to bardzo indywidualna sprawa. Mus pasować do Was, Waszych rodzin i stylu życia. Jako pracownia projektowa przy wyborze barw sumujemymy gusta mieszkańców + styl pomieszczenia + wyposażenie i przewidywane dodatki + oświetlenie + wpływ barwy na psychikę. Wydaje się to dość skomplikowane na pierwszy rzut oka, nie mniej jeśli poświęcicie chwilę uwagi na to zagadnienie, na pewno wybierzecie ostatecznie barwy, które uczynią Wasze domowe pielesze komfortowymi!!

 

Jeśli macje kieś ciekawe "kolorowe" wspomnienia z wnętrz, w króych bywaliście lub "kolorowe" wnętrzarskie pytania piszcie w komentarach koniecznie!

Kolorowe COCO pozdrowienia!

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

3Komentarze
Data dodania: 2012-10-20 15:58:58
dziękuję za tak ciekawy artykuł. kolory we wnetrzach niby bagatela a jak widać wcale tak nie jest. muszę jeszcze raz przemyśleć swoje pomysły na kolory w domu. pozdrawiam Asia
odpowiedz
Data dodania: 2012-10-22 21:20:49
Asiu, podziękowania od pracowni COCO za miły komentarz! Cudnie, że zamieszczane tutaj artykuły okazują się przydatne :). Dobrze zaprojektowane wnętrze to nie taka prosta sprawa, dlatego zachęcamy do dokładnych wnętrzarskich przemyśleń już na etapie budowy domu a nawet jeszcze przed jej rozpoczęciem! Trzymamy kciuki za wnętrzarskie wojaże i ślemy pozdrowienia :). I oczywiście zapraszamy do zadawania pytań i współpracy z pracownią!
odpowiedz
Data dodania: 2012-10-24 11:14:37
super artykuł :) na pewno się przyda
odpowiedz
pracowniacoco
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 134227
Komentarzy: 176
Obserwują: 140
On-line: 9
Wpisów: 67 Artykułów: 5 Galeria zdjęć: 1341
o nas
COCO to miłość do tworzenia i aranżowania przestrzeni otaczającej człowieka. To miejsce, które powstało z połączenia wykształconych zawodów historyka sztuki i projektanta wnętrz. COCO kocha sztukę, design, modę i dobrą kuchnię. COCO lubi praktyczne, ...
o firmie
COCO to młoda, rozwijająca się pracownia projektowania wnętrz, która powstała dzięki pasji, jaką jest tworzenie i kreowanie przestrzeni otaczającej człowieka. Z połączenia zawodów historyka sztuki i projektanta wnętrz narodziła się pracownia, w której każdy ...
ARCHIWUM WPISÓW
2015 październik
2015 wrzesień
2015 sierpień
2015 lipiec
2015 czerwiec
2015 maj
2015 kwiecień
2015 marzec
2015 luty
2015 styczeń
2013 kwiecień
2013 marzec
2013 luty
2013 styczeń
2012 grudzień
2012 listopad
2012 październik
2012 wrzesień

OBECNIE NA BLOGU
2 niezalogowanych użytkowników
Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 419
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
virgo2.mojabudowa.pl - wpisów: 188
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 173
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 113
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 106
tarantula.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
pisiares.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
mokonski.mojabudowa.pl - wpisów: 93
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń